Vekni mere cenu

Bez autora
Jul 18 2010

Žetva pšenice privodi se kraju i mlinari već najavljuju povećanje cene brašnu, a kad oni izađu sa novim cenovnicima slediće ih, gotovo zasigurno, i pekari sa poskupljenjem hleba. Još se ne zna koliko će poskupeti brašno. Na skok cena ove žitarice utiče trenutna procena stručnjaka da će ukupan rod biti manji za oko 20 odsto u odnosu na očekivanja. Sigurno je, međutim da će rast cene pšenice podići i cenu brašna a time će poskupeti i pekarski proizvodi. Brašno pre samo mesec dana moglo se nabaviti i po 14 dinara za kilogram, koliko sada iznosi cena kvalitetne pšenice. Poskupljenje brašna je izvesno, a preciznija računica sačiniće se krajem meseca i početkom avgusta kada se bude znala tržišna cena pšenice. Pekari još ne podižu cenu hlebu i pecivu, ali u ovom trenutku pokušavaju da nabave što veće količine brašna, proizvedenog od jeftinije pšenice roda 2009. godine.

Vekni mere cenuŽetva pšenice privodi se kraju i mlinari već najavljuju povećanje cene brašnu, a kad oni izađu sa novim cenovnicima slediće ih, gotovo zasigurno, i pekari sa poskupljenjem hleba.

Zdravko Šajatović, pomoćnik direktora novosadske “Žitovojvodine” ističe da se još ne zna koliko će poskupeti brašno.

- Na skok cena ove žitarice utiče trenutna procena stručnjaka da će ukupan rod biti manji za oko 20 odsto u odnosu na očekivanja, kaže Šajatović.

- Sigurno je, međutim da će rast cene pšenice podići i cenu brašna a time će poskupeti i pekarski proizvodi.

Šajatović ukazuje da se brašno pre samo mesec dana moglo nabaviti i po 14 dinara za kilogram, koliko sada iznosi cena kvalitetne pšenice. Poskupljenje brašna je izvesno, a preciznija računica sačiniće se krajem meseca i početkom avgusta kada se bude znala tržišna cena pšenice.

Pekari još ne podižu cenu hlebu i pecivu, ali u ovom trenutku pokušavaju da nabave što veće količine brašna, proizvedenog od jeftinije pšenice roda 2009. godine.

Inače, trenutne cene osnovne vrste hleba, vekne od 500 grama, umešene od brašna “tip-500” vrlo su šarolike, zbog izuzetno velike konkurencije, i kreću se u rasponu od 22 do 38 dinara za veknu. Cena polukilogramske vekne belog hleba zavisi ne samo od kvaliteta, nego i od regiona i mesta prodaje, u pojedinim mestima u unutrašnjosti, nude je i za dvadesetak dinara.

Iako pekari trenutno nisu spremni da pričaju o novoj ceni hleba, ističu da svi troškovi u proizvodnji rastu, pa je realno očekivati da se koriguje i cena vekne. Kako se i moglo očekivati, posebno su oči uprli u mlinare. Direktni troškovi proizvodnje: energenti, aditivi, komunalije, takođe idu naviše, ali, koliko će hleb koštati utvrdiće se kad se “skine” ovogodišnja žetva, odredi cena pšenice, a potom i brašna.

- Cena hleba zavisi, naravno, od cene brašna, pa ukoliko dođe do poskupljenja te osnovne sirovine, poskupeće i vekna - kaže Zoran Pralica, predsednik Unije privatnih pekara Srbije.

- Zato, tek kada se okonča žetva i svedu bilansi, biće poznata cena pšenice i brašna, a time i hleba.

Pralica ukazuje na to da su i proizvođači hleba ugroženi zbog opšteg pada standarda i kupovne moći stanovništva, pa je teško podići cene. Pogotovu što je prodaja hleba i peciva u nekim manjim pekarskim pogonima opala i za trećinu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik